Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

Czcionka:

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki zainicjował Instytut Książki, który jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie. DKK tworzą grupy osób spotykające się, aby porozmawiać o książkach, poznać nowych autorów i gatunki literackie. Moderatorem DKK w Ośnie Lubuskim jest Zofia Wydmuch-Badowska. Klub został założony we wrześniu 2014 r. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, regularnie uczestniczy w nich ok. 15 osób. Aby wziąć udział w dyskusji, nie trzeba być członkiem klubu. Wystarczy przyjść, posłuchać i spróbować pysznych wypieków p. Zosi i innych klubowiczów.

AKTUALNOŚCI:

Spotkanie DKK marzec 2024

Utworzono dnia 26.03.2024

<< Będzie cierpieć za ich grzechy, czy zachowa ich sekrety ? >>

Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim na spotkaniu 22 marca 2024 roku rozmawiał o książce MEGAN CAMPISI „ ZJADACZKA GRZECHÓW” . Za kradzież bochenka chleba czternastoletnia May zostaje skazana dożywotnio na straszną karę: zostaje zjadaczką grzechów – kobietą społecznie wyklętą, brutalnie napiętnowaną, która musi wysłuchiwać wyznań umierających. Gdy w ramach pogrzebowego obrządku spożywa rytualne pokarmy symbolizujące ich grzechy, aby w ten sposób wziąć na siebie winę za ich występki, niespodziewanie zostaje wplątana w spisek z morderstwem na królewskim dworze w szesnastowiecznej Anglii w tle. Aby ocalić własne życie i pomścić śmierć poprzedniczki, mimo społecznego odrzucenia musi znaleźć w sobie siłę. Klubowiczki czytając książkę nie mogły do końca zrozumieć, że coś takiego jak branie czyichś grzechów na swoje sumienie może mieć miejsce. Co za barbarzyńska kara za niewielkie przewinienie jakiego dopuściła się May. Trzeba jednak pamiętać, że to średniowiecze i nie możemy przykładać naszej miary etycznej do opisywanych zdarzeń. Uśmiech na twarzy wzbudziła lista potraw, które były przypisane do konkretnego występku czyli popełnionego grzechu. Wygodna forma uzyskania wybaczenia i spokoju dla duszy, ale nie wszystkich ( patrz lista ) było stać na takie odkupienie !!! I pomyśleć, że ta tradycja w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii przetrwała aż do początków ( 1906 ) XX wieku – wówczas to zmarł mężczyzna uważany za ostatniego „profesjonalnego” zjadacza. Powieść z całym bogactwem detali historycznych czyta się jak horror czy kryminał, a ostatecznie jest to ponadczasowa opowieść o kobiecie odzyskującej władzę nad swoim życiem. Ta zapierająca dech w piersiach fabuła to prawdziwa uczta dla fanów powieści historycznej. Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK w Ośnie Lubuskim Następne spotkanie: 26 kwietnia 2024r. Czytamy: Liane Moriarty ”Niedaleko pada jabłko”

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK marzec 2024 »

Spotkanie DKK luty 2024

Utworzono dnia 13.03.2024

< < Im więcej chcemy, tym więcej tracimy >>

Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim na spotkaniu 23 lutego 2024 roku rozmawiał o książce pisarki izraelskiej ZERUYA SHALEV '' CO NAM ZOSTAŁO''. Przepiękna powieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych w skomplikowanym rejonie Izraela. Patrzymy na wiwisekcję życia członków rodziny Horowitz – powoli snujące się historie dorosłych dzieci ( Diny i Awnera ) w obliczu umierającej matki, Chemdy. Historie, na których piętno odciska przeszłość ( urodzenie i pobyt matki w kibucu ), 4rodzinne relacje ( zazdrość między rodzeństwem ), niedomówienia, nieumiejętność wyrażania uczuć ( problemy w małżeństwie ) oraz dojmujące poczucie odrzucenia i niedowartościowania. Jak bardzo samotni i niezrozumiani jesteśmy w swoich wewnętrznych światach. Klubowiczki podsumowały tę powieść – gęsta, przygniatająca żalem i boleścią proza, którą się ciężko czytało. Być może dziedzictwo lęków i tajemnic jakie odziedziczyły główne postaci powieści zakotwiczone współcześnie w określonej rzeczywistości musiały tym właśnie zaowocować w ich postawach życiowych. Zwrócono uwagę na fakt, iż główna bohaterka – irytująca Chemda – nie interesowała się nigdy swoimi arabskimi sąsiadami mieszkając tak blisko nich ( prawie dom w dom ). Nigdy nie próbowała zrozumieć ich racji, a to dowodzi właściwie jednego. Wiedząc co w tej chwili dzieje się na tych ziemiach ( wszak oglądamy informacje telewizyjne ), nadzieja na normalne mieszkanie obok siebie jest żadna. Pomimo wszystko warto sięgnąć po taką lekturę, której nie da się przeczytać szybko, między innymi dlatego, że niesie w sobie ogromne pokłady emocjonalne. To szczery do bólu obraz rodziny, jakich na pewno wiele niezależnie od szerokości geograficznej. Polecamy dla wytrwałych !!! Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK w Ośnie Lubuskim Następne spotkanie : 22 marzec 2024 r. Czytamy: Megan Campisi „Zjadaczka grzechów”

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK luty 2024 »

Spotkanie DKK styczeń 2024

Utworzono dnia 25.01.2024

                                                                                     < Kariera albo rodzina – trudny wybór >

         W nowym 2024 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się w bardzo okrojonym składzie. Wiadomo – różne infekcje o tej porze roku ( taki mamy klimat ) nikogo nie omijają. Oczywiście życzyliśmy sobie nie tylko zdrowia, ale również nowych, ciekawych lektur do przeczytania. A na spotkaniu – 19 stycznia 2024 roku – rozmawialiśmy o książce Agaty Romaniuk „ Proste równoległe”. Bardzo ciekawa opowieść o mistrzyni i uczennicy, które dzieli wszystko a łączy muzyka. Genialna skrzypaczka Wanda Krajewska owiana tajemnicą i młodziutka adeptka skrzypiec Marta Rychter, która chciałaby Jej dorównać, ale po czasie zrozumie, że musi wybrać inną drogę. Autorka opisuje czasy dobrze znane klubowiczom, dlatego mogli ocenić, że zrobiła to znakomicie. Pokazała kobiety, którym przyszło żyć w różnych czasach, ale stanęły przed podobnymi osobistymi dylematami. Bohaterki musiały dostosować się do ram systemu politycznego ( PRL, okres przemian lat 90-tych ), oczekiwań społecznych i rodzinnych, a także obowiązkom i dyscyplinie ćwiczeń. Musiały też w pewnym momencie dokonać wyboru, który jest ostatecznie tylko ich wyborem i tylko one poniosły zań konsekwencje. Dwie kobiety, skrzypaczki, miotają się w życiu, które ze sobą połączyły. Kierują się innymi priorytetami, nie są na równej pozycji, każda jest indywidualną jednostką. Oglądamy tą walkę o niezależność, ale także próbę zrozumienia drugiej strony. Świat dźwięków łączy się ze światem emocji. Plastyczne opisy, pięknie ułożone ( jakby w tony muzyczne ) słowa przenoszą nas w opowieść bardzo emocjonalną. Dla nas jest to książka wciągająca, oddająca rozterki bohaterek, atmosferę czasów i namacalność miejsc, w których udaje nam się być z bohaterkami. Bardzo serdecznie polecamy!

                                                                                                                                 Zofia Wydmuch-Badowska

                                                                                                                            Moderator D K K w Ośnie Lubuskim

Następne spotkanie: 23 luty 2024r. Czytamy: Zeruya Shalev „ Co nam zostało „

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK styczeń 2024 »

Spotkanie DKK grudzień 2023

Utworzono dnia 01.01.2024

                                        

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK grudzień 2023 »

Spotkanie DKK listopad 2023

Utworzono dnia 07.12.2023

<< Zawiłe dzieje rodziny w zawiłościach historii>>

W jesiennej scenerii, ale już z mroźnym powiewem Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim 24 listopada 2023 roku odbył swoje kolejne spotkanie z książką. Tym razem rozmawiano o powieści Edwarda Pasewicza "Pulverkopf". Niestety okazało się, że nie była to zbyt trafnie dobrana lektura według naszych klubowiczek, nie były w stanie doczytać jej do końca. "Pulverkopf" to wielowątkowa opowieść o niezwykłej relacji babcia-wnuk ( rodzina polsko-niemiecka ) na muzycznym tle z przenikaniem się światów i języków oraz z różnymi planami czasowymi: międzyrzeckim czasem hitleryzmu i komunizmu z "cofką" do I wojny światowej oraz obrazem Innego. Jednakże należy zauważyć, że jest to powieść poetycka, nastrojowa i bardzo chcemy żeby główny bohater - Patryk Werhunt - odniósł sukces w poszukiwaniach własnej tożsamości. Jednak według klubowiczek nadmiar wątków ( nadmiernie rozciągniętych ), postaci oraz historii sprawiały wrażenie zwykłego bełkotu i dlatego między innymi bardzo źle się czytało. Tak więc nie wiemy czy polecamy bo jest to historia nie dla każdego, gdyż z jednej strony wciąga, z drugiej łatwo się w niej pogubić. Ja przeczytałam książkę do końca i nie żałuję poświęconego czasu, gdyż jej tajemniczy klimat mnie wciągnął.

Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK

Następne spotkanie: 15 grudnia 2023 roku Czytamy: Stacey Halls "Podrzutek"

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK listopad 2023 »

Spotkanie DKK październik 2023

Utworzono dnia 26.10.2023

<< Po prostu to zrób. Naprawdę nikogo to nie obchodzi. >>

            Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim na spotkanie 20 października 2023 roku rozmawiał o książce Meg Mason pt. „ Smutek i rozkosz”. Od razu na wstępie powiedziano, że książkę bardzo źle się czytało. Marta, główna bohaterka, jest chora, ale długo nie dowiadujemy się z jaką dolegliwością się zmaga. Nie rozumiemy niektórych jej zachowań i podejmowanych decyzji. Po jakimś czasie, gdy nie odpuszczamy czytania, orientujemy się, że to chyba psychiczne schorzenie. Autorka próbuje nam powiedzieć, że nie tylko istotne jest to, jak ta dolegliwość wpływa na Martę ale bardzo ważne jest jak wpływa na jej bliskich. Świetnie zwala winę swojego złego samopoczucia na wszystkich dookoła – zbyt idealnego męża, matkę alkoholiczkę, macierzyństwo swojej siostry czy jak myśli własną depresję. Klubowiczki współczuły bohaterce, było im jej żal, ale także irytowało ich jej zachowanie. Okazało się, że jest osobą toksyczną i doskonale manipuluje otoczeniem. A do tego te tajemnice w rodzinie, milczenie i wyparcia trudnych tematów. Wszyscy jacyś tacy „ zimnokrwiści ” - dziwna rodzina. Mimo wszystko warto sięgnąć po książkę Meg Mason. Być może nie rozumie tej powieści ktoś kto nigdy nie zetknął się z problemami emocjonalnymi. Książka zachęca do refleksji. Uświadamia nam, że czasem nie warto się wszystkim przejmować, analizować i dążyć do ideału. Najlepiej rozejrzeć się wokoło, zaakceptować to, czego nie da się zmienić i po prostu robić swoje.

                                                                                                                                         Zofia Wydmuch- Badowska Moderator DKK

Następne spotkanie 24 listopada 203 roku Edward Pasewicz - Pulverkopf

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK październik 2023 »

GALERIE:

Spotkanie DKK Luty 2022

Spotkanie DKK Luty 2022

Nasze spotkania

Nasze spotkania

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny