Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

Czcionka:

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki zainicjował Instytut Książki, który jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie. DKK tworzą grupy osób spotykające się, aby porozmawiać o książkach, poznać nowych autorów i gatunki literackie. Moderatorem DKK w Ośnie Lubuskim jest Zofia Wydmuch-Badowska. Klub został założony we wrześniu 2014 r. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, regularnie uczestniczy w nich ok. 15 osób. Aby wziąć udział w dyskusji, nie trzeba być członkiem klubu. Wystarczy przyjść, posłuchać i spróbować pysznych wypieków p. Zosi i innych klubowiczów.

AKTUALNOŚCI:

Spotkanie DKK styczeń 2023

Utworzono dnia 31.01.2023

Spotkanie DKK, Ośno Lubuskie, 27 stycznia 2023 roku

Cierpliwości, powtarzam. Nie ma drogi na skróty Amas Oz ,,Na ziemi Izraela”

W nowym 2023 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się 27 stycznia aby porozmawiać o książce Pawła Smoleńskiego pt. Wnuki Jozuego. Jest to interesująca książka o trudnych relacjach społeczno-politycznych współczesnego Izraela i Palestyny. Po wyjściu z Egiptu i czterdziestu latach tułaczki na pustyni, Pan kazał Mojżeszowi wejść na górę z łańcucha Nabawim i pokazał mu kraj, który wybrał dla swojego ludu. Mojżesz był już stary, niedołężny i miał nigdy nie postawić stopy na ziemi Izraela. Ale za nim umarł, poprosił Boga, aby wskazał jego następcę, który wyprowadzi naród wybrany do Ziemi Obiecanej. ,,Weź Jozuego, syna Nuna” - odpowiedział mu Pan. Na Zachodnim Brzegu opowieści sprzed tysięcy lat znaczą tyle samo, co doniesienia prasowe, są równie realne i aktualne. Dla coraz liczniejszych żydowskich osadników słowa Księgi są podstawą roszczeń do tej ziemi. Ale co począć z arabskimi sąsiadami? Wnuki Jozuego to podróż po żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu i rozmowy z ich mieszkańcami. Wypowiedzi bohaterów są przytaczane tylko z oszczędnym komentarzem autora. Smoleński bardziej udziela głosu swoim rozmówcom, niż stara się do czegoś przekonywać. Członkinie Klubu zgodnie orzekły, że książka wymaga od czytelnika skupienia i zaangażowania. Mocno rozbudowane cytaty ze Starego Testamentu (zwłaszcza na początku książki nie ułatwiają czytania.) Z lektury wyłaniają się pytania, na które trudno z naszej perspektywy swobodnie odpowiedzieć, np.: Skąd ten konflikt z arabami? Co to znaczy być prawdziwym Żydem? Fanatyzm,gdzie się zaczyna? Co z konceptem dwóch państw dla dwóch narodów (porozumienia z Oslo)? Dyskryminacja i nietolerancja, ( czy ci z Tel Awiwu to nie są prawdziwi Izraelczycy)? Odbiorcy mają trudne zadanie, aby rozeznać się w obecnej sytuacji panującej w Izraelu, a przecież ma ona wpływ na nasze życie. Dlatego warto orientować się w tych złożonych politycznych i społecznych relacjach. Zrozumieć historię tego skrawka ziemi nie jest łatwo. Podczas lektury można odnieść wrażenie, że dyskusja w Izraelu toczy się się nie o rzeczywiste dobro państwa, ale o przeforsowanie własnej wizji świata i narzucenie jej innym. Nie chodzi o dialog czy rozmowę prowadzącą do rozwiązania problemu, ale chęć przyporządkowania sobie innych oraz ustanawianie własnego prawa i systemu wartości. Czyż nie brzmi to znajomo?! Fantastyczny reportaż Smoleńskiego, który oczywiście o konflikcie izraelsko-palestyńskim nie mówi wszystkiego, ale daje do myślenia i własnych refleksji na ten trudny temat. Reportaż wart z pewnością czasu poświęconego na jego przeczytanie pozostawił Klubowiczki z wrażeniem ,,trudne to wszystko”.

                                                                                                                                        Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK w Ośnie Lubuskim

Następne spotkanie - 24 lutego 2023 r. czytamy: Lato utraconych – Anny Kańtoch.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK styczeń 2023 »

Sotkanie DKK Grudzień 2022

Utworzono dnia 20.12.2022

Spotkanie DKK Ośno Lubuskie, 16.12.2022 r.

Domy stoją, nawet gdy ludzie odchodzą

W mroźny zimowy wieczór - 16 grudnia 2022 roku – Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się w celu omówienia książki Dörte Hansen ,,Ten dom jest mój”. To smutna opowieść, pełna bolesnych wspomnień, urazów, zadr i żałości. To opowieść o poszukiwaniu miejsca w świecie i sensu swojej egzystencji w obliczu braku zrozumienia przez najbliższych. Vera ma pięć lat, kiedy w 1945 roku wraz z matką ucieka z Prus Wschodnich do Starego Kraju, w którym jest nazywana ,,polaczkowym dzieckiem”. Prze całe życie czuje się obca w wielkim zimnym domu, a mimo to nie potrafi go opuścić. Sześćdziesiąt lat później u jego drzwi staje nagle siostrzenica Very, Annie która uciekła z synkiem z modnej hamburskiej dzielnicy Ottensen. Vera i Anne są sobie obce, lecz zarazem wiele je łączy. W dyskusji członkinie klubu wskazały fakt, że autorka nie poruszyła sprawy wojny, jej bohaterowie w ogóle na ten temat między sobą nie rozmawiali. Czują się skrzywdzeni, ale jakby żyli w jakiejś ,,bańce”. W tych rodzinach nikt nikogo nie kochał, aż bije po oczach chłód we wzajemnych kontaktach. Przypomina nam się osławiony ,,pruski dryl” praktykowany w wychowaniu dzieci i młodzieży. Przedstawione przez autorkę postacie są silne, a jednocześnie zdeterminowane, pozbawione empatii, uczuć i więzi rodzinnych, jak ten tytułowy stary dom z muru pruskiego, który nie jedno widział i słyszał. Choć niechętnie to jednak przyjmuje pod swój dach, tych wszystkich, których spotkały duże niepowodzenia życiowe. Można powiedzieć, że książka ta jest aktualną w obecnej sytuacji, kiedy ludzie migrują i szukają schronienia przed wojną w domach obcych ludzi. Empatyczna opowieść o różnicy między tym, co znaczy mieć dom i tym co znaczy go nie mieć, świetnie się czyta. Polecamy.

                                                                                                                                                                 Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK

Następne spotkanie Klubu – 20 stycznia 2023 roku omawiamy:,,Wnuki Jozuego” - Pawła Smoleńskiego

czytaj dalej na temat: Sotkanie DKK Grudzień 2022 »

Spotkanie DKK listopad 2022

Utworzono dnia 30.11.2022

Spotkanie DKK, Ośno Lubuskie, 25.11.2022 r.

Zmęczone, rozczarowane, przerażone i nic nie można na to poradzić?

W typowo jesiennej aurze 25 listopada 2022 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się aby porozmawiać o książce Ingi Iwasiów Kroniki oporu i miłości. Na okładce książki umieszczono wpis: Od protestów do intymności. Powieść pisana, gdy wyszłyśmy na ulice. Ale wbrew temu napisowi nie jest to stricte zapis kronikarski ,, czarnych marszów”.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK listopad 2022 »

Spotkanie DKK październik 2022

Utworzono dnia 24.10.2022

Spotkanie DKK Ośno Lubuskie, 21.10.2022 r.

Mroczne śledztwo Eberharda Mocka

Breslau, 1928, szpital psychiatryczny przy Kletschkau Strasse. Eberhard Mock staje twarzą w twarz nową zaskakującą zagadką kryminalną. Moloch jest 10 częścią cyklu o Eberhardzie Mocku. Książka ta utrzymuje w przekonaniu, że o śledztwach Mocka można czytać długo i to z przyjemnością. Akcja powieści rozgrywa się przede wszystkim w latach 20 ubiegłego wieku. Nasz śledczy musi rozwikłać wyjątkowo mroczną zagadkę. Otóż zaczyna się od zniknięcia dzieci jego byłej kochanki. Kobieta doznaje szoku i zostaje wysłana do szpitala psychiatrycznego- nie reaguje na żadne bodźce. Dalej jest tylko ciekawiej, bo w sprawę uwikłane są znane miejscowe osobowości, tajne stowarzyszenie okultystyczne i budowniczowie miasta przyszłości. Krok po kroku Mock odkrywa upiorne powiązania między tajnym stowarzyszeniem okultystycznym, a budowniczymi miasta przyszłości w centrum Wrocławia. Nawet nie domyśla się, jak potężne siły śledzą każdy jego krok. Cmentarne czarne msze, wyuzdane praktyki seksualne i ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Tajne śledztwo zaprowadzi Mocka wprost przed przerażające oblicze prawdy. W Molochu mamy więc wszystko to, co mogliśmy znaleźć, jeśli chodzi o opisy postaci, miejsc, intrygę i rozwiązanie. Klubowiczki czytały z zapartym tchem i z pewnością sięgną po wcześniejsze tomy serii autorstwa Marka Krajewskiego.

Następne spotkanie Klubu 25 listopada 2022 r., omawiamy: Kroniki oporu i miłości – Ingi Iwasiów

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK październik 2022 »

Spotkanie DKK wrzesień 2022

Utworzono dnia 27.09.2022

Miłość i strach stały się istota mojego życia

Już prawie w jesiennej scenerii Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się 23 września 2022 roku celem omówienia dwóch (tym razem) książek, które Członkinie klubu czytały podczas wakacji. Pierwsza z tych książek to powieść Marii Nurowskiej pt. Listy miłości. Miłość i śmierć, wina i zagubienie oraz poszukiwanie własnej tożsamości –

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK wrzesień 2022 »

Narodowe Czytanie 2022

Utworzono dnia 07.09.2022

             <<  Wyższość uczucia nad rozumem, czyli romantyzm >>      Już po raz kolejny Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim był głównym organizatorem Narodowego Czytania 2022 ....

czytaj dalej na temat: Narodowe Czytanie 2022 »

GALERIE:

Spotkanie DKK Luty 2022

Spotkanie DKK Luty 2022

Nasze spotkania

Nasze spotkania

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny