Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

Czcionka:

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki zainicjował Instytut Książki, który jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie. DKK tworzą grupy osób spotykające się, aby porozmawiać o książkach, poznać nowych autorów i gatunki literackie. Moderatorem DKK w Ośnie Lubuskim jest Zofia Wydmuch-Badowska. Klub został założony we wrześniu 2014 r. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, regularnie uczestniczy w nich ok. 15 osób. Aby wziąć udział w dyskusji, nie trzeba być członkiem klubu. Wystarczy przyjść, posłuchać i spróbować pysznych wypieków p. Zosi i innych klubowiczów.

AKTUALNOŚCI:

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 11.07.2022

                                         < Wszyscy za czymś tęsknią...

czytaj dalej na temat: Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki »

Spotkanie DKK maj 2022

Utworzono dnia 12.06.2022

                  < Nie ma tematów trudnych, tylko czasami brak słów >   Na majowym spotkaniu ( 26-go ) Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim pochylił się nad książką Sigrid Nunez " Pełnia miłości...

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK maj 2022 »

Spotkanie DKK kwiecień 2022

Utworzono dnia 28.04.2022

Zawsze jest druga strona idealnej historii

W ciepły wiosenny piątek – 22 kwietnia 2022 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się aby porozmawiać o książce Annie Ward ,,Piękne zło”. Już sam tytuł powieści wydaje się nieco przewrotny, jakby będący przestrogą. Książka ta to thriller psychologiczny – historię poznajemy z perspektywy kilku osób. Główną bohaterką jest Maddie, żona i matka Charliego. Kobieta czuje się zagrożona przez męża. Boi się go i szuka pomocy. Sprawę komplikuje fakt, że ciągle nie może się uwolnić od traumy przeszłości. Aby pomóc samej sobie udaje się na terapię do psychoterapeutki. Akcja powieści biegnie niejako dwutorowo. Maddie opowiada o swoim życiu przed tragicznym dniem zabójstwa. Jednocześnie swoją wersję wydarzeń przedstawiają inne osoby biorące w nich udział. W tej historii nic nie jest proste ani jednoznaczne. Maddie, Jan i ich wspólna przyjaciółka Jo - kto z tej trójki jest prawdziwą ofiarą, a kto podstępną i wyrachowaną osobą, zdolną do najgorszego? Jak było do przewidzenia dyskusja była niezwykle ożywiona. Prawie zgodnie uznano, że to właśnie Maddie jest tą perfidnie działającą osobą, która doprowadza do tragedii. Uznano, że zbrodnia została zaplanowana i przeprowadzona wręcz ,, koncertowo”, choć zdarzyły się potknięcia. Ale czy w końcu Maddie zapłaci za swoje czyny? To pytanie autorka pozostawia do osobistej oceny czytelnika, gdyż zło ma różne oblicza, a ścieżki umysłu są pokręcone. Książkę czytało się dobrze i polecamy ją wszystkim lubiącym niejednoznaczne historie. Czekamy na następne powieści tej autorki.

Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK w Ośnie Lubuskim

Następne spotkanie 20 maja 2022 roku – czytamy:Sigrid Nunez ,,Pełnia miłości”

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK kwiecień 2022 »

Spotkanie DKK marzec 2022

Utworzono dnia 28.03.2022

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ośnie Lubuskim odbyło się 25 marca 2022 roku w dniu pełnym słońca, blasku i zapachu pierwszych kwiatów. Na spotkaniu omawialiśmy książkę Emily Giffin ,, Pierwsza przychodzi miłość”. Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych, głównie siostrzanych. Gdyż bohaterki są jak ogień i woda. Josie bezdzietna singielką, robi to co chce. Meredith ma męża i córkę, ale nie kocha męża, chce innego życia. Żadna z nich nie jest szczęśliwa. Kiedyś miały brata, który zginął w wypadku samochodowym. Obie czują się winne jego śmierci. Wypadek ten zniszczył całą rodzinę. Rodzice się rozstali, córki nie potrafią kogoś pokochać i ułożyć sobie życie. Josie niszczy każdy swój związek, nie widzi uczucia jakim darzy ją Gabe, traktuje go tylko jako przyjaciela. Jej marzenie to dziecko ze sztucznego zapłodnienia. Meridith ma męża Nolana, przyjaciela Daniela, który ją kocha, ale ona wychodzi za niego, bo był przyjacielem brata. Chyba nie kocha nawet Harper – swojej córki. W trakcie burzliwej dyskusji Klubowiczki doszły do wniosku, że ta cała rodzina była pozbawiona uczuć. Brak im wzajemnej empatii, jej członkowie są nieczuli na cierpienie drugiej strony, ciągle tylko myślą o sobie. Ciągle ktoś z kimś konkuruje o uwagę na pierwszym planie. Siostry, a także ich matka żyją w kulcie zmarłego brata i syna(widocznie był najjaśniejsza gwiazda w całej rodzinie) mając innym za złe, że są szczęśliwi (była dziewczyna Daniela). Obie siostry skupiają się tylko na sobie, na swoich egoistycznych odczuciach, myśląc że znajdą szczęście spełniając (wcześniej porzucone) marzenia. Klubowiczki nie były zbytnio zachwycone tą książką i jak zgodnie orzekły- raczej nie sięgną po kolejna pozycję tej autorki. Teresa Twardowska – Członek DKK Zofia Wydmuch-Badowska - Moderator DKK

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK marzec 2022 »

Spotkanie DKk luty 2022

Utworzono dnia 01.03.2022

,,Między miłością a literaturą ...”

,,Romantyczni” – Doroty Ponińskiej - to utwór, który stał się tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Ośnie Lubuskim 25 lutego 2022 roku. Tytuł powieści każe nam skupić swoją uwagę na kilku bohaterach – romantykach, którzy twórczością literacką oraz kulturalną zdominowali polską myśl XIX wieku. W ,,Romantycznych” czytelnik pozna historię nie tylko Zana, Mickiewicza, Jeżowskiego, ale też nieszczęsnego księcia Adama Czartoryskiego, cara Aleksandra czy tak szeroko opisanego w ,,Dziadach” senatora Mikołaja Nowosilcowa. Niezwykle ciekawym zabiegiem w utworze jest skupienie uwagi na Tomaszu Zanie, a nie na największym z Filomatów, Adamie Mickiewiczu. Dorota Ponińska stara się w jak najlepszy sposób przedstawić atmosferę i sposób życia studentów z tamtego okresu, który do łatwych nie należał. Nastroje polityczne były napięte, a Polacy byli zazwyczaj stawiani w negatywnym świetle. Nie brakowało jednak u nich ducha patriotyzmu, który jednak doprowadzał do wielu kłopotów i problemów z władzami. "Romantyczni" to historia, która budzi wiele emocji. Przedstawia ona dobre jak i gorsze momenty Uniwersytetu Wileńskiego. Sama historia przedstawiona jest z wielu perspektyw i rozgrywa się przez nieco ponad 15 lat, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie tak wielu kluczowych dla historii wydarzeń. Mając na uwadze, że sporo treści zawartych w powieści jest wytworem wyobraźni autorki, książka może być prawdziwą kopalnią wiedzy dla fascynujących się tamtym czasem. Powieść byłaby świetnym uzupełnieniem kanonu lektur szkolnych szkół średnich. Książka Ponińskiej nawiązuje do czasów zaborów, w których walczyliśmy o naszą niepodległość. 24 lutego przypomniano nam, że nigdy nie można przestać być czujnym. Wolność to wartość, która wymaga od nas ciągłej uwagi i pełnego zaangażowania w jej utrzymanie. Klubowicze zgodnie polecają książkę do przeczytania.

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKk luty 2022 »

Sotkanie DKK styczeń 2022

Utworzono dnia 01.02.2022

Wielki i sławny komitat Zemplin, a gdzie słoń?

               Odpowiedź próbowali znaleźć członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ośnie Lubuskim na spotkaniu 28 stycznia 2022 roku. Zbiór reportaży słowackiego dziennikarza i fotografa Andreja Bana pt. ,,Słoń na Zeplinie. Opowieści ze Słowacji” był przedmiotem ożywionej dyskusji. Przedstawione w książce historie łączy opis tego co jest nazywane ,,Słowacją B”, czyli dziki wschód, który rządzi się swoimi prawami. Gdzie sukces zależy od poparcia ,,naszych ludzi” i w którym życie jest zupełnie inne, niż to - niemal sielankowe - w Bratysławie. Opowiedziane historie autor zbierał przez ponad trzydzieści lat, rejestrując zachodzące zmiany. W dyskusji podnoszono sprawę, że autor bywa czasami zbyt krytyczny, skupia się na pewnych skrajnościach (tych gorszych). Wskazano, iż na Słowacji, po roku 1989,zachodziły podobne procesy społeczne jak u nas i w pozostałych państwach tzw. ,,demoludach”. Jest to kraj targany mnóstwem wewnętrznych problemów. ,,Słoń na Zemplinie” pokazuje jak niewiele wiemy o naszym sąsiedzie. My Polacy interesujemy się odległymi krajami, natomiast nie jesteśmy w stanie powiedzieć co dzieje się 100 km od naszego domu, tuż za naszymi granicami. Lektura tej książki to ciekawe doświadczenie czytelnicze. Jest jak podróż w czasie, autor łączy przeszłość z teraźniejszością. Warto po nią sięgnąć.

                                                                                                                                               Zofia Wydmuch-Badowska Moderator DKK Ośna Lubuskiego

Następne spotkanie 24 lutego, czytamy powieść Doroty Pomińskiej ,,Romantyczni”.

czytaj dalej na temat: Sotkanie DKK styczeń 2022 »

GALERIE:

Spotkanie DKK Luty 2022

Spotkanie DKK Luty 2022

Nasze spotkania

Nasze spotkania

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Zdjęcia DKK Ośna Lubuskiego

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny