Biblioteka
Biblioteka Publiczna Ośna Lubuskiego zaprasza
od poniedziałku do piątku
w godzinach 10:00 - 18:00
AKTUALNOŚCI:
7 grudnia obchodzimy I Światowy Dzień Kamishibai

CZYM JEST KAMISHIBAI – magiczny drewniany teatrzyk 7 grudnia obchodzimy I Światowy Dzień Kamishibai Jest to inicjatywa Międzynarodowego Stowarzyszenia Kamishibai w Japonii IKAJA. KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr. Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Kamishibai – lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku, może być używany z powodzeniem w domu, w bibliotece, księgarni, szkole, przedszkolu czy dziecięcych oddziałach szpitalnych. W naszej bibliotece mamy między innymi takie opowiadania jak: ,,Calineczka”, ,,Wilk i koźlęta”, ,,Lew w Paryżu”.
czytaj dalej na temat: 7 grudnia obchodzimy I Światowy Dzień Kamishibai »Mikołajkowe warsztaty ,,Zrób sobie prezent"

Mikołajkowe warsztaty pt. ,,Zrób sobie prezent”
W grudniu odbył się mikołajkowy warsztat malowania na koszulkach, który miał pokazać dzieciom i ich opiekunom sposób w jak można samodzielnie, rodzinnie stworzyć koszulki ze świątecznym motywem. Osoby, które zgłosiły chęć uczestniczenia w warsztatach otrzymały zestawy do malowania. Każdy odbiorca może skorzystać z filmiku instruktażowego malowania na koszulkach korzystając z własnych przyborów - https://www.facebook.com/biblioteka48osnol Zainteresowanie było ogromne. Z nadesłanych zdjęć koszulek zrobimy świąteczną galerię internetową .
czytaj dalej na temat: Mikołajkowe warsztaty ,,Zrób sobie prezent" »Narodowe Święto Niepodległości

Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Warto jednak pamiętać, że obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji. Ostatecznie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.
Najbardziej znanymi symbolami narodowymi są: flaga, godło i hymn narodowy. Oprócz nich można jeszcze wymienić buławę marszałkowską, chorągiew Rzeczpospolitej – obecny proporzec prezydenta – oraz pieczęć państwową. 11 listopada w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uroczystym obchodom towarzyszy odśpiewanie także hymnu państwowego.
czytaj dalej na temat: Narodowe Święto Niepodległości »Konkurs Bajki Pokoleń

Z okazji Mędzynarodowego Dnia Postaci z Bajek zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie ,,Bajki pokoleń". Forma dowolna- fotografia, praca plastyczna, praca przestrzenna.Przedstawcie nam waszą pracę robiąc jej zdjęcie i umieście ją w komentarzu na naszym Facebooku.
czytaj dalej na temat: Konkurs Bajki Pokoleń »Tydzień Zakazanych Książek

KSIĄŻKI ZAKAZANE, CZYLI CZEGO NIE WOLNO CZYTAĆ - Tydzień Zakazanych Książek. W dniach od 22 do 28 września organizowany jest Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week), jest to kampania społeczna wywodząca się z USA, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury (obyczajowej, politycznej, religijnej), potrzebę wolności słowa i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.
czytaj dalej na temat: Tydzień Zakazanych Książek »Akacja Ale Lato!

ZACZĘŁA SIĘ AKCJA ALE LATO!
-PIERWSZY TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.
https://www.facebook.com/events/301265521056087/
Prace można oddawać w trakcie trwania całej akcji:)
czytaj dalej na temat: Akacja Ale Lato! »