Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioteka

Czcionka:

Biblioteka Publiczna Ośna Lubuskiego zaprasza

od poniedziałku do piątku 

w godzinach 10:00 - 18:00

 

Link do katalogu biblioteki: link

 

 

AKTUALNOŚCI:

Miejsce ukrycia Bajkowej postaci

Utworzono dnia 31.05.2021

Aby odnaleźć nazwę ulicy przy której ukrywa się bajkowa postać, kliknij na link poniżej: https://mapy.e-turysta.pl/lubuskie/osno-lubuskie/ul-slowackiego/#map=17/14.8764/52.4520

czytaj dalej na temat: Miejsce ukrycia Bajkowej postaci »

Tydzień Bibliotek w Ośnie Lubuskim

Utworzono dnia 20.05.2021

10-14 maja - Tydzień Bibliotek - pod hasłem ,,Znajdziesz mnie w bibliotece”

Biblioteka Publiczna w Ośnie Lubuskim przygotowała na każdy dzień bibliotecznego tygodnia ciekawe spotkania. W poniedziałek ogłosiliśmy konkurs plastyczny pt. ,,Biblioteka przyszłości”. Zabawa została przeznaczona dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych. We wtorek wyszliśmy na skwer przed Basztę Krzaków ze stoiskiem bibliotecznym, by tam promować naszą działalność. Przechodzący Ośnianie i turyści mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami wydawniczymi na naszych półkach, a także z dostępnymi już działającymi działami bibliotecznymi poprzez prezentację książek i zdjęć naszej czytelni w nowym wystroju. Towarzyszyła nam wystawa zdjęć autorstwa naszej czytelniczki Anny Komenda. Obecnie zdjęcia te można obejrzeć w holu Miejskiego Domu Kultury w Ośnie Lubuskim. W środę w ramach ,,Bibliotekarki czytają” zaproponowaliśmy czytelnikom na Facebooku dwa filmy, w których lektorami były bibliotekarki. Pierwszy z bajkami polskich autorów, drugi z groteską S. Mrożka ,,Wina i Kara”. W kolejnym dniu czytelnicy zostali zaproszeni do nowopowstałego ,,Kącika Czytelnika”, gdzie mogli w ciszy, przy kawie i słodkościach odpocząć. W ostatnim dniu zaprosiliśmy na ,,Biblioteczne Foto”. Na tle specjalnie przygotowanej instalacji, każdy odwiedzający mógł bezpłatnie zrobić sobie profesjonalne pamiątkowe zdjęcie. W wyniku Tygodnia Bibliotek przybyło w naszych szeregach 10 Czytelników. Zdjęcia z naszych spotkań można obejrzeć w galerii zamieszczonej poniżej.

czytaj dalej na temat: Tydzień Bibliotek w Ośnie Lubuskim »

Konkurs plastyczny pt. ,,Biblioteka Przyszłości"

Utworzono dnia 10.05.2021

Z okazji Tygodnia Bibliotek ogłaszamy konkurs plastyczny

                    pt. ,,Biblioteka przyszłości".

           Prosimy o zapoznanie sie z regulaminem

                     (regulamin w załączniku) 

czytaj dalej na temat: Konkurs plastyczny pt. ,,Biblioteka Przyszłości" »

Zmiana wystroju Biblioteki

Utworzono dnia 30.04.2021

Tydzień Bibliotek przed nami. Nasza Biblioteka chce obchodzić swoje świeto

w piękniejszym i znacznie praktyczniejszym wystroju. Nowe miejsce dla działu dziecięcego, 

nowe regały, nowe biurko i nowy Kącik dla Czytelnika. Wszystko to sprawia, że ze zdwojoną

energią robimy wielkie przemeblowanie. Zmieniamy ustawienie działów, tak by były łatwiej dostępne

dla Czytelników. Przenosimy tysiące książek.  Po zakończeniu prac jak najszybciej pochwalimy się zdjęciami.   

czytaj dalej na temat: Zmiana wystroju Biblioteki »

Jak obchodziliśmy Światowy Dzień Książki.

Utworzono dnia 28.04.2021

23 świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji zaprosiliśmy najmłodszych Czytelników  do poszukiwań ukrytych ksiażek,

a dorosłych  do rozwiązania quizu związanego tematycznie  z literaturą.

Każdy kto nas odwiedził został nagrodzony - dzieci odnalezionymi książkami, 

a opiekunowie okolicznościowymi przypinkami.   

czytaj dalej na temat: Jak obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. »

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Utworzono dnia 21.04.2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021

W 2021 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii. 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Mauricea'a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.

Prawa autorskie 23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał. Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich »

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny